Magas hőmérsékletek fizikája egy kovácsműhelyben
2021
A 2019-2020-as tanévben folytatódott a Kiskunhalasi Bibó István Gimnázium és a Kiskunhalasi Fazekas Mihály Általános Iskola együttműködése a fizikatanításban.
Korábbi munkáink között szerepeltek hőkamerás kísérletek. Többek között megvizsgáltuk egy halastó réteghőmérsékleteit télen, készítettünk felvételeket az épületek hőveszteségéről. Bizonyítottuk a víz szerepét az ételek mikrohullámú sütőben történő melegítése során, vizsgáltunk izzókat, áramköröket, stb.
A fizikaórán itt-ott előkerül a vízjég olvadásának bemutatása. Az iskolai órakeretbe azonban már nem fér bele a magasabb hőmérsékleteken végbemenő olvadás.
Lehetőséget kaptunk egy közeli kovácsműhelyben fémek olvasztására. Eredetileg szerettük volna mérni a kialakuló hőmérsékleteket is, de a kapott hőkamera – az ígéretek ellenére – nem volt képes a fémek olvadáspontja körüli hőmérsékletek kimutatására. Így maradt az általunk vitt digitális hőmérő, ami szintén korlátozott hőmérsékletet mért. Ezért tudományos szempontok szerinti mérésekre nem került sor.
Vittük magunkkal a korábban elkészített olvasztótégelyt és öntő edényt. A kohóban fellobbanó tűzzel háromféle fémet olvasztottunk: ónt (köznapi elnevezéssel cint), ólmot és alumíniumot. Végül a vasból készült olvasztótégelyt is megolvasztottuk, elérve a több mint 1500 C-ot.
Megfigyelhettük a fémek olvadását és fagyását, valamint a melegen történő formázási lehetőségüket. Láttuk a vas melegítése során kibocsátott fények látható színtartományba eső színátmeneteit. Megtapasztaltuk, hogy mekkorát szól a durranógáz, tanulmányoztunk mérlegeket, láttuk a kéményhatást, valamint próbálgattuk a műhelyben fellelhető eszközöket. Szinte mindegyikük működése valamilyen fizikai ismerettel magyarázható.
Ezen a napon kapcsolatba kerültünk a többezer év óta az ember szolgálatába állított fizikai folyamatokkal. Valós helyzetben láttuk azt, hogy magas hőmérsékleteket elő lehet állítani, mellyel a korábbi hőtani tanulmányainkat igazoltuk.
Vannak persze még magasabb hőmérsékletek is (pl. plazmaállapot létrehozása esetén). Jó lenne ezeket is megfigyelni...
A kovácsműhelyben készült filmünk a fenti tapasztalatokról szól:
Legújabb cikkek
- Bajnok a Kiskunhalasi UKSC lány U18-as csapata
- Írásbeli érettségi dolgozatok megtekintésének időpontja
- Rendkívüli felvételi eljárás
- SZTE látogatás
- Étlap (2025.05.12. - 2025.05.18.)
- Meghívó a Magyar Tudományos Akadémia "ALUMNI" előadásaira
- Kiskőrösi Tankerületi Központ Népdaléneklési verseny
- Csoportos diákmobilitás Legnano
- Érettségi tabló 2025
- 2025
Legolvasottabb
- Angol nyelvi szintfelmérők
- Az Implom helyesírási verseny eredményei
- Nyílt nap
- Órarend
- Alapdokumentumok
- Mesébe illő történet
- Foucault-centenárium a Kiskunhalasi Bibó István Gimnáziumban
- Felvételi tájékoztató, NYÍLT NAP: DECEMBER 02
- Határtalanul 2019 élménybeszámoló
- Foucault-centenárium a Kiskunhalasi Bibó István Gimnáziumban